Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · Boys & Girls Track Wins CTL Title


The Cashmere boys and girls track and field teams had an outstanding day at the Caribou Trail League Championship Meet at Cashmere on Wednesday.  Both the boys and the girls claimed first place in dominating fashion.  There were numerous personal records set by the Cashmere athletes and one CTL record was broken during the meet.  Rob McManus set the 1600 record placing first in a time of 4:17.83.  This broke the old record by over six seconds.

Girls Results: Cashmere 256, Cascade 102, Omak 78, Chelan 44, Entiat 27, Quincy 25

Boys Results: Cashmere 217, Cascade 99, Quincy 63, Entiat 40, Omak 23, Upper valley Christian 3

Cashmere League Champions and top 3 finishers:

Girls:

100 dash

1st  Carley Diaz  13.35

2nd  Sadie Smith  13.71

3rd  Elisa DeJesus  13.81

 

200 dash

1st  Kaitlyn Bjorklund  28.04

3rd  Sadie Smith  28.88

 

400 dash

1st  Kaitlyn Bjorklund  1:02.27

2nd  Kylee Foster  1:06.48

 

800 run

3rd  Syd Smith  2:35.57

 

1600 run

2nd Syd Smith  5:45.26

 

3200 run

1st Kylee Foster  12:41.64

2nd  Tristan Hoffman 13:08.42

 

300 hurdles

2nd Elisa DeJesus  55.37

3rd  Alayna Groce  57.66

 

4 x 100 relay

1st  Elisa DeJesus, Joslyn Lucero, Hailley Larson, Izzy Lyons

 

4 x 200 relay

1st Hailley Larson, Kaitlyn Bjorklund, Carley Diaz, Molly Smith

 

4 x 400 relay

2nd  Hailley Larson, Kaitlyn Bjorklund, Carley Diaz, Molly Smith

 

Shot Put

3rd  Raquel Pedraza 28-1.5

 

Discus

1st Raquel Pedraza 90-7

 

Javelin

2nd Maddie Hammond  83-7

 

High Jump

1st  Alayna Groce 4-6

3rd Naomi Valle  4-2

 

Pole Vault

1st Carley Diaz  9-0

2nd  Ava Courtney 7-3

3rd  Lily Geren  6-6

 

 

Long Jump

2nd Sadie Smith  14-1

 

Triple Jump

1st Izzy Lyons 30-9.5

3rd  Sadie Smith 29-9

 

Boys:

100 dash

3rd Anthony Zavala  12.07

 

200 Dash

1st Kyler Knoll  23.90

 

400 dash

1st  Kyler Knoll 53.15

 

800 run

1st Rob McManus  2:00.92

 

1600 run

1st Rob McManus 4:17.83 (New CTL record)

 

3200 run

1st Garrik Strong  11:05.34

3rd  Hugh Wheeler 11:26.06

 

110 high hurdles

1st   Jonah Groce 18.73

2nd  Kaden Miller 18.89

 

300 hurdles

3rd  Jonah Groce 47.97

 

4 x 100 relay

1st  Jack Carney, Logan Collins, Anthony Zavala, Henry Varrelman  47.08

 

4 x 400 relay

1st  Jonah Groce, Aidan Campbell, Rob McManus, Kyler Knoll  3:43.95

 

Shot Put

1st  Evan Pheasant  38-2

2nd  Miguel Sanchez 37-11.5

 

Discus

1st Evan Pheasant  114-11

2nd  Miguel Sanchez  109-2

 

Javelin

1st  Miguel Sanchez 139-9

2nd  Evan Pheasant 137-8

 

High Jump

1st Jonah Groce 5-8

 

Pole Vault

3rd  Jack Carney 8-6